Скарбничка психолога: толерантність
Прислано Admin на November 18 2011 09:21:22

Iнформацiйна скарбничка

практичного психолога

16 ЛИСТОПАДА –    МІЖНАРОДНИЙ    ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ

 

            Міжнаро́дний день толера́нтності — відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх   форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

«ВСІ   РІЗНІ – ВСІ    РІВНІ!»

«ТОЛЕРАНТНА   ЛЮДИНА»  


        
Поняття толерантності вперше почали вживати у ХУIII столiттi. У своєму «Трактаті про вiротерпимiсть» видатний французький письменник і філософ Вольтер писав: «Безумством є переконання, що всі люди мають однаково думати про певні предмети». Розуміння толерантності не однакове в різних культурах, тому що залежить від історичного досвіду народів. У англiйцiв толерантність розуміють як готовність і здатність без протесту сприймати іншу особистість, у французів як свободу іншого, його думок, поведінки, політичних та релiгiйних поглядів. У китайців бути толерантним означає великодушно й щиросердо ставитись до інших. В арабському свiтi толерантність це вміння вибачати, терпимість, спiвчутливiсть, а в персидському ще й здатність до примирення.
      У наш час толерантність розуміють як повагу i визнання рiвностi, відмову від домінування та примусу, визнання права інших на власні думки та погляди. Отже, толерантність перш за все має на меті прийняття інших такими, якими вони є, і взаємодію з ними на основі згоди.
Поділ людей на толерантних або iнтолерантних є досить умовним. Кожна людина в своєму житті здійснює як толерантні, так і iнтолерантнi вчинки. Але здатність поводитися толерантно може стати особистісною рисою, а відтак
забезпечити успіх у спiлкуваннi.

*Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги. Вони критично ставляться до себе i не прагнуть у всіх бідах звинувачувати інших. Вони не перекладають власної вiдповiдальностi на інших.

*Толерантна людина не ділить світ на два кольори чорний та білий. Вона не акцентує на розбіжностях між  «своїми» та «чужими», а тому готова вислухати й зрозуміти iншi точки зору.
*Почуття гумору i здатність посміятися над своїми слабкими сторонами
особлива риса толерантної людини.

У того, хто здатний до цього, менша потреба домінувати та зверхньо ставитися до інших.
Отже, толерантна особистість знає i правильно оцінює себе. Це добре ставлення до себе спiвiснує з позитивним і доброзичливим ставленням до інших.

Тож будьмо толерантними,  взаємодіючи з рідними та колегами, з близькими та незнайомими, з молодшими та старшими за нас!